Gradinarul si florile lui

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

“Gradinarul si florile lui”

 

Grupa : pregătitoare

Educator: Postu Olga

Tema anuala de studiu: CUM PLANIFICAM / ORGANIZAM O ACTIVITATE?

Tema proiectului : “Aproape de sufletul mamei”

Subtema proiect : “Suntem micii gradinari”

Tema activitatii : “Gradinarul si florile lui”

Modalitate de realizare : Activitate integrată

Scopul activitatii:

  • Consolidarea cunostiintelor copiilor despre anotimpul primavara și dezvoltarea sentimentelor de dragoste pentru natura

Obiective de referință:

  • Să-și exprime gândurile emoțiile, sentimentele în formă de text laconic.
  • Să alcătuiască și să modeleze structura unor propoziții scurte.
  • Să explice noțiune a de natură și să reproducă componentele florei și faunei.

 Obiective operationale:

  • Sa ghiceasca floarea a carui nume e raspunsul la ghicitoarea enuntata;
  • Sa denumeasca pluralul unor cuvinte,respectiv singularul;
  • Sa completeze propozitiile despre florile de primavara cu acele cuvinte potrivite pentru a avea valoare de adevar;
  • Sa alcatuiasca propoziții și să le reprezinte grafic;
  • Sa propună un alt final pentu poveste;
  • Sa enunte răspunsurile la întrebări complețând diamantul;
  • Sa planteze florile in ghivecele oferite urmarind pasii enuntati de educatoare;
  • Sa rezolve corect sarcinile de lucru din cetrele de interes;
  • Sa-si coordoneze miscarile cu ritmul si textul cantecului.

    Strategii didactice:

Metode si procedee: Conversatia,observatia,explicatia,exercitiul,demonstratia, jocul didactic literar, dramatizarea, povestirea, recitarea.

Mijloace de invatare : Imagini cu flori, mesaj,scrisoare de la gradinar, jucării,măști pe cap cu imaginea florii, saculet cu unelte si bulbi,fisa diamant,fise cu flori,creioane colorate,plicuri colorate cu sarcini,ecusoane cu flori,minge,planșă cu fete si flori zambitoare,  pamant,pietris,lopatele,ghivece, stic cu samba flotilor,recompense

Nr.crt. Etapele activitatii Desfasurarea activitatii Metode si procedee Evaluare
1. Moment organizatoric Asigur conditiile desfasurarii optime a activitatii:

  • Aerisirea salii de grupa;
  • Amenajarea spatiului educational (mijloace,materiale)

Organizarea grupului de copii.

Conversatia Observarea comportamentului non-verbal;

Aprecieri individuale.

2. Captarea atentiei Copiii vor participa la intalnirea de dimineata,moment in care vor descoperi mesajul zilei.Copii v-or citi mesajul de pe tablă din care v-or descoperi  surpriza zilei. Scrisoarea de la grădinar. In scrisoare,gradinarul le povesteste ca e suparat deoarece vantul i-a amestecat toate florile din cosulet,celelalte flori i s-au ofilit,iar el a ramas fara unelte si fara bulbi,astfel ca nu mai are ce sa planteze si cu ce sa lucreze. Conversatia Observarea comportamentului non-verbal;
3. Evocarea

Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi vom realiza tema” Gradinarul si florile lui” in care  il v-om ajuta pe grădinar să iși găsească florile și să planteze altele.Dar oare cum putem face acest lucru?Îi vom arata ca noi stim sa lucram pe echipe,ca stim sa vorbim frumos si stim multe lucruri despre primavara…De asemenea,ii vom arata ca noi stim sa plantam floricele! Conversatia Observarea comportamentului non-verbal;

Aprecieri individuale.

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Realizarea sensului.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asigurarea transferului si a retentiei

–          De dimineață la noi a venit zâna primăvară care mi-a spus ca daca vom realiza corect,frumos si in liniste ceea ce ne-am propus,ne va oferi cate o recompensă.

 Surprizele primaverii – joc didactic

Dupa ce copiii  s-au asezat pe scaunele,le voi spune ca Zana Primavara le-a adus un cos cu surpeize si le voi propune un joc numit “ Surprizele primaverii”.

La domeniul Limba si Comunicare ii vom arata Zanei Primavara cat de frumos stim noi sa vorbim si cat de multe lucruri stim despre florile de primavara pentru ca aceasta sa mearga si sa il invete si pe gradinar.

 

Prezentarea regulilor jocului

Ne vom imparti in doua ehipe (  echipa florilor si echipa gradinarilor).

Prezint copiilor regulile jocului  : Jocul are 3 variante,astfel ca fiecare echipa va avea de rezolvat o serie de sarcini. Sarcinile sunt asezate in plicuri colorate.Daca copilul numit din echipa va raspunde corect sarcinii,echipa va primi un punct reprezentat printr-o floare zambitoare mica (Echipa florilor) si printr-o față zambitoare mica ( Echipa gradinarilor).

Sarcina 1

jocul de proba

Le voi spune copiilor o ghicitoare: “Care floare parca-i soare?” (Floarea-soarelui)

Desfasuarea propriu-zisa a jocului

Le voi spune copiilor: “Start joc!”

Pe rand cate un copil din fiecare echipa va rspunde sarcinilor mele. Raspunsurile corecte vor fi recompensate cu o floare/fata zambitoare. Voi scoate din plic sarcinile pentru varianta 1.Copiii vor ghici florile de primavara.

Ghicitorile pentru echipa florilor:

1,2,3 hai ghiceste daca vrei:

Clopotel mititel,

Scoate capul din zapada

Primavara sa o vada.” ( Ghiocelul)

“Clopotei mititei,

Albi si frumusei,

Pe o ramurica

Foarte subtirica

In rand asezati,

Foarte parfumati.” (Lacramioarele)

“E o floare-nmiresmata

Cu-o legenda-ndelungata

De Narcis ne aminteste

Si de Pasti ea infloreste” (Narcisa)

 

Ghicitorile pentru echipa gradinarilor:

“ Ban de aur la-nceput,

Glob de puf cand e trecut.

Sufla-n el sa il destrami

Si-ai sa afli mai multi bani” (Papadia)

“ Atrag roiuri de albine,

Fluturas pe ele vine,

Cu flori multe,parfumate,

Alb,bleu,roz sunt colorate” (Zambilele)

Cupe albe,sangerii

Stau pe lujere infipte,

Parc-ar fi niste faclii!

Hai ghiceste-le,de stii!”(Laleaua)

Sarcina  2

Voi arunca mingea unui copil si voi spune un substantiv căruia va trebui să-i găsească o însușire potrivită, jocul,, ,,Cum este,, Lalea___frumoasă, Toporaș___violet, Ghiocel_____curajos.

După care copii v-or trebui să alcătioască propozitii cu acele cuvinte cărora le-u găsit însușiri, să să reprezinte grafic schema propoziției.

Desfasurarea propriu-zisa a jocului:

Proba 1:

Le voi spune copiilor din echipa florilor doua substantive ,( ghiocel și lalea) urmand ca ei sa le găsească însușiri.

Le voi spune copiilor din echipa gradinarilor doua substantive (toporaș,lărimioara) la care ei v-or trebui să găsească însușirile potrivite.

Proba 2:

Copiii vor alcătui  propozitii cu acele cuvinte carora le-au găsit însușiri.

Propozitiile pentru echipa florilor:

Ghiocelul este gingaș și puternic. L __ ___ _ ___.

Laleaua este o floare de primăvară. L___ ____ ____ ___ _____.

Propozitiile pentru echipa gradinarilor:

Primăvara este cel mai frumos anotimp. L__ __ __ ___.

Grădinarul sădește un pom. L__ ___ ___.

Sarcina 3:

Copiii vor completa  propozitiile cu acele cuvinte care descriu siluetele de pe imagini.

Echipei florilor ii voi prezenta jucăriile care v-or fi pe post de personaje într- o poveste inventată de copii.

Echipei gradinarilor le voi prezenta alt set de jucarii care v-or fi pe post de personaje din poveste inventată de ei.

Voi arunca mingea unui copil si voi spune un substantiv la singular,cerandu-i copilului sa il spuna la plural si invers.Jocul: “Euspun una,tu spui multe”.

 Jocul de proba:

Le voi spune copiilor 2 cuvinte la care ei imi vor spune singularul,respectiv pluralul:lalea,zambile.

Jocul: “Eu am mai multe,tu ai o singura…..”

Desfasurarea propriu-zisa a jocului:

Proba 1:

Le voi spune copiilor din echipa florilor doua substantive la singular urmand ca ei sa le spuna la plural (ghiocel,stropitoare).

Le voi spune copiilor din echipa gradinarilor doua substantive la plural urmand ca ei sa le spuna la singular (greble,narcise).

 

Proba 2:

Copiii vor completa propozitii cu acele cuvinte care lipsesc.

Propozitiile pentru echipa florilor:

Pentru a înflori  florilor le trebuie …..(soare).

Florole se hrănesc cu ajutorul ….(rădăcinilor).

Propozitiile pentru echipa gradinarilor:

Pentru a sădi o floare  ne trebuie ….( pămîmt).

Pentru ca floarea să nu se usuce trebuie să o… (udăm).

Jocul propune un alt final pentru poveste

Se va reaminti povestea Degețica unde v-or fi menționate principalele momente din povste. Echipele pe rând v-or trebui să propună alte variante de final al poveștii.

“- Eu cred că Zana Primavara o să fie foarte incantata deoarece a invatat multe lucruri de la voi,dar mai avem de îndeplinit o ultimă însărcinare.

Le voi spune copiilor care este urmatoarea sarcina pe care Zana Primavara ne-o propune : astazi vom planta bulbi de flori. Astfel il vom scuti pe gradinar de treaba,iar acesta va fi foarte fericit cand Zana ii va spune ce am facut noi.

Pentru ca plantarea florilor să fie corectă și zâna primăvară mulțumită trebuie să găsim răspunsul la urmaatoarele întrebări și ghicitori.

Metoda interactivă diamantul.

·         Cind copacii înfloresc ce anotimp vestesc(primăvara)

·         Câte un copil din fiecere echopă extrag imaginile și prin explicație redau ce este ilustrat.(buburuza, albina).

·         Doi copii extrag imaginea și compun o ghicitoare despre pasărea reprezentată(rândunica, barza, privighetoarea).

·         De ce au nevoie florile pentru a trai pe pamant?(  pămînt,apa ,lumina, căldură).

·         Părțile unei flori sut..(rădăcină, tulpină, boboc de floare).

·         Doi copii, din ambele echipe extrag imaginile si adresează echipei adversare o întrebare prin care să descopere imaginea ilusrată( ghiocel, lalea).

·         Toate plantele și animalele fac parte din ….(natură).

Le voi explica copiilor că așa cum oamenii nu pot trai fără aer ,apa si mancare,nici florile nu pot trai daca nu stau in pamant sau in apa si daca nu primesc multa lumina de la soare.

Le v-oi demostra copiilor cele necesare pentru a planta un bulb de floare (ghiveci, nisip, pământ, bulbul propriu zis, o lopățică și apă).

Dupa ce se va face intuirea materialului,voi explica copiilor procedeul de lucru.

–          Luam cu manuta putin nisip si il punem in ghiveci. Apoi punem pamant,dupa care asezam bulbul. Dupa ce am asezat bulbul,mai adaugam pamant pentru a putea fixa bulbul. Adaugam pamant pana cand bulbul se acopera de tot.

Câte un copil din fiecare echipă va trebui să planteze câte un bulb de floare, urmînd ca ceilalți membri din echipă să spună pe rând etapele de plantare a unei plante.

Copiii incep sa lucreze,iar eu ii voi ajuta acolo unde este nevoie.

–          Dupa ce bullbii au fost plantati,ii vom aseza la geam,pentru a primi cat mai multa lumina de la soare.

Momentul de miscare:

Voi realiza cu prescolarii cateva exercitii pentru incalzirea muschilor miinii și dezmorțirea picioarelor:

A cuege floricedle nu e greu, nu e greu.

Dar să faci buchet din ele e mai greu, e mai greu.

Vântul florile a spulberat, și în buchete le-a aranjat câte(2, 3….)

Copii trebuie să se grupeze în perechi conform cifreirostite.

Cât copii se joacă ajutorul de educator v-a face totalurile și le v-a prezenta copiilor

La sfârșitul orei copii v-or primi recompensa mult asteptată.

Copii v-r extrage ecusoanele și se v-or îndrepta spre centre în dependență de floarea reprezentată pe ecuson.

conversația

Conversatia

Explicația

Joc didactic

Conversatia;

Explicatia

Exercitiul.

Joc dicactic

Joc didactic

Exercițiul

Compunerea, povestirea.

Joc interactiv

Demostrația

Explicația

Pauză dinamică

Aprecieri in legatura cu respectarea indicatiilor de lucru;

Aprecieri referitoare la interesul pentru finalizarea lucrarii.

Observarea comportamentului non-verbal;

Aprecieri individuale si colective referitoare dezlegarea ghicitorilor.

Aprecieri individuale referitoare la corectitudinea raspunsurilor la ghicitori;

Aprecieri generale cu privire la corectitudinea formulării propozițiilor și reprezentării grafice a acestora

Aprecieri individuale cu privire la capacitatea creativă a copilului.

Aprecieri individuale referitoare la corectitudinea formularii singularului si pluralului cuvintelor.

Aprecieri individuale referitoare la completarea corecta a propozitiilor;

Aprecieri colective cu privire la capacitatea creativă a copiilor.

Aprecieri colective cu privire la corectitudinea respectării etapelor de plantare a plantelor.

7. Reflecxie Alfabetizare

Copii din acest centru v-or dezlega denumirile de flori conform codului indicat în cheiță și v-or colora florile în conformitate cu culoarea nanurală a acesteia.

Biblioteca

Copii de la cest centru v-or dezlega chicitori

V-or învăța provesbe despre flori

V-or alcatui o ghicitoare despre flori

Artă

La acest centru copiii v-or decupa flori și le v-or combina într-un buchet comun.

Științe

La acest centru copii v-or completa fișele de lucru

V-or găsi vecinii floricelelor din buchețele

v-or colora tot atâtea floricele cit indică cifra

v-or  resolva exerciții de adunare și scădere

Dramatizare florile de primăvară

Copii care au primit din timp însărcinarea să învețe cîte o poezie depre florile de primăvară v-or recita pe rând poeizia. La final copii se iau de mâini si dansează după melodia ,,Să culegem floricele,,

Explicația

Conversația

Ghicitoarea

Aplicație

Explicația

Dramatizare

Aprecieri individuale e expresivității și intonașiei, a limbajului mimico gestual.

8. Evaluare

Voi face o sinteza a ceea ce au realizat copiii la fiecare activitate, începand cu activitatea frontală.

Jocul muzical Roata morii se-nvârtește. V-oi adresa copiilor întrebări despre activitatea de astăzi evaluînd astfel cunoștințele acestora despre flori.

Numiți florile ce înfloresc primăvara

Ce ii trebuie unei flori ca sa trăiască pe pămînt

De ce avem nevoie pentru a sădi o floare

Câte cuvinte are propoziția ,, Laleaua este frumoasă,,

Conversatia

Aprecieri individuale si colective legate de produsele realizate.
9. Incheierea activitatii  Le multumesc copiilor pentru participarea activă ,precum si pentru ca au plantat bulbii gradinarului,spunandu-le c ca acesta va fi foarte fericit.

Copiii primesc recompensele si ies organizat din sala de grupa.

Conversația

Aprecieri colective